á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Niestety, mimo tak dużego potencjału, książka pozostawia niedosyt. Styl narracji jest dość prosty, momentami wręcz surowy literacko. Zamiast pogłębionego reportażu, czy spójnego eseju kulturowego, czytelnik otrzymuje raczej zbiór luźno powiązanych refleksji i wspomnień z podróży po różnych regionach kraju. Struktura książki przypomina dziennik podróżny, wzbogacony opisami przyrody i codziennego życia mieszkańców, co może przypaść do gustu osobom szukającym lekkiego wprowadzenia do tematu. Jednak czytelnik oczekujący solidnego opracowania kulturowego czy analizy społeczno-historycznej może poczuć się rozczarowany.
Niewątpliwie najmocniejszą stroną książki są fragmenty poświęcone duchowości i religijności mieszkańców Bhutanu. Autorka trafnie ukazuje, jak głęboko zakorzeniony jest buddyzm w tożsamości narodowej tego niewielkiego państwa, jak wpływa na relacje społeczne, rytm życia oraz podejście do natury. To właśnie ten aspekt – związek religii z kulturą i państwowością – stanowi najbardziej wartościowy element całej publikacji.
Podsumowując: książka ma walor poznawczy i może zainteresować osoby, które stawiają pierwsze kroki w zgłębianiu tematyki bhutańskiej. Nie jest to jednak dzieło wybitne literacko ani pogłębione pod względem analitycznym. Zdecydowanie warto je potraktować jako ciekawostkę lub wprowadzenie, nie zaś jako kompleksowe źródło wiedzy o Bhutanie.
Polecam z zastrzeżeniem – bardziej jako lekki, osobisty szkic niż pełnoprawny reportaż kulturowy.
** 22:20 * 04.07.2025 * 58/2025 *